
Kŕčové žily je
ochorenie cievneho systému. Keď hovoríme o kŕčových žilách,
nie je to len esteticky problém, ale aj o nepríjemné bolestivé ochorenie, sprevádzané bodavými bolesťami, kŕče v lýtkach, stehnách, pálenie, svrbenie, pocit napätia. Pridáva sa bolesť dolných končatín, opuchy nôh.
Problémy sa zhoršujú aj počas dňa, hlavne po
dlhšom sedení, či
státí. Takto vzniká nahromadenie krvi v dolných končatinách, nastáva zníženie prúdenia krvi. Zdravé žily majú chlopne, ktoré zabraňujú prúdeniu krvi spätne. Ak sa tie chlopne oslabia, krv sa vracia späť, hromadí sa, prúd krvi je oslabený a výsledkom sú uzlovité vystupujúce
žily –
varixy. Príčina vzniku kŕčových žil je v prvom rade genetická. Ak kŕčové žily mali rodičia, vy budete ich mať tiež. Asi 70% je podedené po otcovi a asi 30% po matke.
Veľa závisí, aké povolanie vykonávate. Na vznik žil má zlý vplyv pridlhé státie alebo sedenie. Predchádzajte vzniku kŕčových žil. Ak vás trápia kŕčové žily, neseďte s preloženými nohami. Priebehom dňa si nohy vykladajte niekoľko krát hore, aby nastala lepšia cirkulácia krvi. Ak už máte podozrenie, že máte kŕčové žily, noste
kompresívne pančuchy. Kompresívne pančuchy sú vhodné aj
pre budúce mamičky. Začnite ich nosiť hneď na začiatku tehotenstva. Jedzte veľa zeleniny a pohánku. Pravidelne
plávajte, behajte, bicyklujte. Aj ráno, keď sa zobudíte, pobicyklujte si vo vzduchu. Užívajte licithin, askorutín, kyselinu listovú a vitamín C a E. Všetky tieto prípravky slúžia na posilnenie stien žíl, na správnu cirkuláciu krvi v žilách. Nenoste tesné oblečenie, lebo aj to bráni cirkulácii krvi smerom k srdcu. Na zmiernenie bolesti nájdete v lekárni mnoho prípravkov, či už emulzii, krémov, ktoré majú uvoľňujúci účinok. Pre dosiahnutie zlepšenia zdravotného stavu je potrebné natierať ráno i večer.